Σεπ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Posted By :
Comments : 0
Σχετικά με τα self test των μαθητών την εβδομάδα που μας πέρασε σας ενημερώσαμε με βάση τις οδηγίες που είχαμε από το Υπουργείο. Σύμφωνα όμως με τη νέα ΚΥΑ λειτουργίας των σχολικών μονάδων που μας στάλθηκε την Παρασκευή το μεσημέρι τα δεδομένα αλλάζουν:
Η ΚΥΑ αναφέρει:
1. Για τους/τις μαθητές/τριες με αναπηρία ή και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων, καθώς και εκείνους που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης, ο δωρεάν αυτοδιαγνωστικός έλεγχος δεν έχει υποχρεωτικό χαρακτήρα και διενεργείται εφόσον είναι συμβατός με τον βαθμό και το είδος της αναπηρίας ή και της ειδικής εκπαιδευτικής ανάγκης του/της μαθητή/τριας. Συστήνεται στους εκπαιδευτικούς της οικείας σχολικής μονάδας να ενημερώνουν
τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών για τη διενέργεια του δωρεάν αυτοδιαγνωστικού ελέγχου με τον τρόπο που αναφέρεται στο Κεφάλαιο Β του άρθρου 3.
2. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης της σχολικής κάρτας COVID-19 θετικού ή αρνητικού αποτελέσματος για τους/τις μαθητές/τριες, μπορούν να συμπληρωθούν και να υπογραφούν και χειρόγραφα από τους γονείς/κηδεμόνες των ανηλίκων μαθητών/τριών, από τους/τις ενήλικους μαθητές, σύμφωνα με το υπόδειγμα του Παραρτήματος Ι που προσαρτάται στην παρούσα και αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της.
Σας έχουμε στείλει σχετικό επεξηγηματικό email και είμαστε στη διάθεσή σας (ακόμη και σήμερα στο τηλ. του σχολείου 2421081961) για οποιαδήποτε διευκρίνιση.
Η διευθύντρια
Φωτεινή Γρηγορίου