Δεκ

Ανέγερση νέων διδακτηρίων

Posted By :
Comments : 0

Ένα από τα τρία κτίρια αφορά το σχολείο μας!!!
Ένα κτίριο που στέγασε το σχολείο μας το 2009 (5/11/2009). Το παλιό Μουσικό Γυμνάσιο… με προδιαγραφές για έναν άλλο τύπο σχολείου. Με αρκετές μετατροπές τότε για να καλύψει τις ανάγκες των μαθητών μας. Το σχολείο μεγάλωσε… η δομή άλλαξε… οι ανάγκες διαφορετικές!!! Ένα κτίριο που δεν πληροί τις προϋποθέσεις σχολικής μονάδας ΕΑΕ. Με αυξημένη επικινδυνότητα καθώς εκτείνεται σε 5 επίπεδα και οι μαθητές μας είναι υποχρεωμένοι λόγω προγράμματος και έλλειψη χώρου να μετακινούνται κάθε ώρα σε άλλον χώρο και άλλο επίπεδο.
Μία ημέρα μετά από όλα τα ωραία λόγια και τις υποσχέσεις που ακούσαμε την ημέρα ατόμων με Αναπηρία λέμε πως απλά ζητούμε το αυτονόητο για τους μαθητές μας… γιατί απλά το δικαιούνται… γιατί απλά είναι υποχρέωσή μας!!!
Σας είχαμε ενημερώσει… πως η απόκτηση του δικού μας λεωφορείου δεν ήταν ο μοναδικός μας στόχος… γιατί έτσι έχουμε μάθει στο ΕΕΕΕΚ Βόλου… να παλεύουμε για το καλύτερο και θα κάνουμε τα πάντα μαζί με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας και την στήριξη του συλλόγου ΑμεΑ Μαγνησίας!!!