Οκτ

Διεθνής ημέρα λευκού μπαστουνιού

Posted By :
Comments : 0

Η 15η Οκτωβρίου έχει καθιερωθεί ως η ημέρα «Λευκού Μπαστουνιού», με στόχο τη διάδοση της μεγάλης σημασίας της χρήσης του ?Λευκού Μπαστουνιού? από τα άτομα με προβλήματα όρασης αλλά και την ευαισθητοποίηση του κοινού στην προσπάθεια των ατόμων με προβλήματα όρασης για μια πιο ανεξάρτητη διαβίωση.

Η ιστορία του λευκού μπαστουνιού ξεκινά μετά τη λήξη του Α’ Παγκόσμιου Πολέμου στην Αμερική, όπου αναπτύχθηκε ένα κίνημα αποκατάστασης και επανένταξης των ατόμων που τυφλώθηκαν από ατυχήματα κατά τη διάρκεια του πολέμου. Το κίνημα αυτό ξεκίνησε από τον οφθαλμίατρο Richard Hoover, ο οποίος πρωτοχρησιμοποίησε ένα μακρύ καλάμι για τη βοήθεια της κίνησης των τυφλών βετεράνων του πολέμου.

Ευκαιρία για ευαισθητοποίηση και στο σχολείο μας. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας Δημήτρη Τσακιρίδη.  Άκουσαν, είδαν, ρώτησαν, προβληματίστηκαν σχετικά με τον τρόπο χρήσης του ?λευκού μπαστουνιού? αλλά και για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που συναντούν στην καθημερινή μετακίνησή τους τα άτομα με προβλήματα όρασης.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον θέλησαν να μάθουν πώς μπορούν να βοηθήσουν σωστά ένα άτομο με προβλήματα όρασης όταν αυτό χρειαστεί. Ο Δημήτρης απήντησε σε κάθε ερώτηση τους με ιδιαίτερη προθυμία και χαρά και υποσχέθηκε να λύσει κάθε απορία τους στη διάρκεια της χρονιάς.

λευκό μπαστούνι