Οκτ

Διεθνής Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού

Posted By :
Comments : 0

Η 15η Οκτωβρίου έχει παγκοσμίως καθιερωθεί ως η ημέρα εορτασμού του «», με στόχο τη διάδοση της μεγάλης σημασίας της χρήσης του και την ευαισθητοποίηση του κοινού στην προσπάθεια των ατόμων με προβλήματα όρασης για μια πιο ανεξάρτητη διαβίωση, αλλά και για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που συναντούν στην καθημερινή μετακίνησή τους.

Η ιστορία του λευκού μπαστουνιού ξεκίνησε  μετά τη λήξη του Α’ Παγκόσμιου Πολέμου στην Αμερική, όπου αναπτύχθηκε ένα κίνημα αποκατάστασης και επανένταξης των ατόμων που τυφλώθηκαν από ατυχήματα κατά τη διάρκεια του πολέμου. Το κίνημα ξεκίνησε από τον οφθαλμίατρο Richard Hoover, ο οποίος πρωτο-χρησιμοποίησε ένα μακρύ καλάμι για τη βοήθεια της κίνησης των τυφλών βετεράνων του πολέμου.

Με αφορμή τη  σημαντική αυτή ημέρα για τη διάδοση της χρήσης του λευκού μπαστουνιού τη Δευτέρα 17/10/2016 μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου ενημερωθήκαμε από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας Δημήτρη Τσακιρίδη, συμμετείχαμε σε βιωματικές δράσεις, ρωτήσαμε, ακούσαμε και μάθαμε τι πρέπει να κάνουμε αλλά και τι να μην κάνουμε όταν συναντούμε ένα άτομο με μερική ή ολική απώλεια όρασης.