Μαρ

Κοινωνικές ιστορίες από τον Σύλλογο Αποφοίτων Τμημάτων Ειδικής Αγωγής

Posted By :
Comments : 0

Από τον Σύλλογο Αποφοίτων Τμημάτων Ειδικής Αγωγής μια χρήσιμη πρόταση.
Δύο νέες ενδεικτικές κοινωνικές ιστορίες με αφορμή το σύνθημα “μένουμε σπίτι” και την παράταση αναστολής των σχολείων. Κατεβάζετε τις κοινωνικές ιστορίες καθώς και την κοινωνική ιστορία της Carol Gray στο παρακάτω link.

Τι είναι όμως οι κοινωνικές ιστορίες;
Οι κοινωνικές ιστορίες είναι μία μέθοδος διδασκαλίας κοινωνικών δεξιοτήτων σε άτομα με αυτισμό. Είναι εξατομικευμένα κείμενα που δίνουν πληροφορίες για καταστάσεις και δεξιότητες που δυσκολεύουν το άτομο πολλές φορές και με οπτικό τρόπο. Δεν είναι κανόνες που πρέπει το άτομο να ακολουθήσει αλλά μία σύντομη ιστορία που δίνει πληροφορίες ώστε το άτομο να κατανοήσει την κοινωνική συνθήκη. Εισηγήτρια της μεθόδου είναι η Carol Gray και για την συγγραφή των κοινωνικών ιστοριών υπάρχουν κανόνες!
Σχεδιάζονται για να βοηθήσουν άτομα με αυτισμό… αλλά η εμπειρία έχει δείξει πώς είναι χρήσιμες και βοηθούν όλους μας τους μαθητές!!!

Χρησιμοποιήστε τις αυτές τις ημέρες θα σας βοηθήσουν! ?

satea