EFA_LOGO-300x166Το μάθημα της Κοινωνικής και Επαγγελματικής Αγωγής συμβάλλει στην ανάπτυξη των γνώσεων, των δεξιοτήτων συμπεριφοράς και των θετικών στάσεων που χρειάζονται, ώστε οι μαθητές να μπορούν να αντεπεξέλθουν στα προβλήματα και τις απαιτήσεις της ζωής τους. Σκοπός του μαθήματος είναι η μελλοντική ένταξη και ενεργό συμμετοχή τους στο παραγωγικό και κοινωνικό γίγνεσθαι, με απώτερο στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής τους.

Ειδικότερα η Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή στοχεύει στην :
1. Πνευματική ανάπτυξη ?ε την εκπαίδευση για τη ζωή και τις αξίες της ανθρώπινης κοινωνίας, τη διαπαιδαγώγηση στο βαθύτερο νόημα και τη χαρά της ζωής, την παροχή ευκαιριών για αυτοπραγμάτωση και εφαρμογή στην καθημερινή ζωή.

2. Ηθική ανάπτυξη ?ε την καθοδήγηση των μαθητών για ακριβέστερη αντίληψη και αξιολόγηση της κοινωνικής πραγματικότητας σε θέματα ελευθερίας, ισότητας, δικαιοσύνης, ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τη θετική αντίληψη για τον εαυτό, την αποδοχή των άλλων, την εφαρμογή των δικαιωμάτων και των υποχρεώσεων τους στην κοινωνία.

3. Οικονομική, Κοινωνική και Πολιτική ανάπτυξη ?ε την υποστήριξη των μαθητών για απόκτηση απαραίτητων γνώσεων και δεξιοτήτων συμπεριφοράς ώστε να μπορούν να συμμετέχουν ελεύθερα, υπεύθυνα και ενεργά στις οικονομικές, κοινωνικές και πολιτικές διαδικασίες.

4. Πολιτισμική ανάπτυξη, ?ε την ενίσχυση της εθνικής και πολιτισμικής ταυτότητας των μαθητών, τη συνειδητοποίηση της φύσης και του ρόλου των διαφόρων ομάδων στις οποίες ανήκουν, την αποδοχή της διαφορετικότητας και του πλουραλισμού.

5. Η ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων στην επικοινωνία τους ?ε άλλα άτομα και κοινωνικές ομάδες ?ε στόχο την πλήρη και ουσιαστική ενσωμάτωσή τους.

6. Προεπαγγελματική ετοιμότητα, υποστηρίζοντας τους μαθητές να οργανώσουν την προσωπικότητά τους, να συνειδητοποιήσουν τις δυνατότητες και τις αδυναμίες τους, να αναπτύξουν προεπαγγελματικές δεξιότητες και να προσανατολιστούν επαγγελματικά.

Φωτογραφίες (αριστερό κλικ για μεγέθυνση)