pic_social_worker_degreeΟ/Η Κοινωνικός Λειτουργός είναι ο συνδετικός κρίκος μεταξύ Οικογένειας ?Σχολείου και Κοινωνικών Υπηρεσιών που ασχολούνται με το παιδί, την οικογένεια και τις ιδιαίτερες ανάγκες που αντιμετωπίζουν. Πιο συγκεκριμένα, η κοινωνική λειτουργός:

• συντάσσει το κοινωνικό ιστορικό του μαθητή που πρόκειται να ενταχθεί στην σχολική μονάδα σε συνεργασία με τους γονείς και εισηγείται τις αναγκαίες παρεμβάσεις υποστήριξης για την καλύτερη μετάβαση και προσαρμογή του μαθητή και της οικογένειάς του στο σχολικό πλαίσιο.
  • προετοιμάζει αυτούς που πρόκειται να αποφοιτήσουν και συνεργάζεται με τις αρμόδιες υπηρεσίες για την κοινωνική ή εργασιακή αποκατάσταση, ενισχύοντας τους όσο το δυνατόν περισσότερο.
  • ενημερώνει και συνεργάζεται με την οικογένεια (γονείς, αδέρφια, κηδεμόνες, ευρύτερη οικογένεια), με στόχο τη θετική τους στάση στις δυσκολίες του μαθητή, τη βελτίωση της ποιότητας της καθημερινής συμβίωσης και την αντιμετώπιση προβλημάτων προσωπικής ή κοινωνικής φύσης. Για την επίτευξη των σκοπών αυτών χρησιμοποιεί και τις τρεις μεθόδους κοινωνικής εργασίας, με άτομα, ομάδες και κοινότητα.
  • παραπέμπει σε Αρμόδιες Υπηρεσίες όταν αυτό κρίνεται απαραίτητο και συνεργάζεται με σχολικούς συμβούλους, ΚΕΔΔΥ, άλλα σχολεία, ιατροπαιδαγωγικές κοινωνικές υπηρεσίες, και κάθε φορέα που στηρίζει το κοινωνικό του έργο.
  • ενισχύει την ανάπτυξη φιλικών και κοινωνικών δεσμών τόσο στα πλαίσια του σχολείου όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο.

Τέλος, η κοινωνικός λειτουργός πραγματοποιεί προγραμματισμένες επισκέψεις στις οικογένειες των μαθητών και συνοδεύει τους γονείς σε διάφορες υπηρεσίες, όταν κρίνεται αναγκαίο.