Μαρ

Μουσείο Πόλης του Βόλου

Posted By :
Comments : 0

Οι δύο ομάδες του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης την Τετάρτη 27/2/2019 και 6/3/2019 επισκέφτηκαν την έκθεση «Στερεοσκοπικές φωτογραφίες του Βόλου του Ευστάθιου Αθ. Ζαφραντζά» μέλους του Κοινού των Μαγνήτων, στο Μουσείο Πόλης του Βόλου Μια τρισδιάστατη ξενάγηση στον σύγχρονο Βόλο μέσα από 70 φωτογραφίες με θέματα από τον Βόλο και την ευρύτερη περιοχή, όπως πανοραμικές απόψεις, αρχαιότητες, το παραλιακό μέτωπο με το λιμάνι και την «Αργώ», εκδηλώσεις και σκηνές καθημερινότητας. Μέσα από ένα μικρό αλλά αντιπροσωπευτικό δείγμα στερεοσκοπικών φωτογραφιών οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν πόσο διαφορετική είναι η θέαση σε σύγκριση με τις συνηθισμένες δισδιάστατες φωτογραφίες, καθώς προστίθεται η τρίτη διάσταση και η φωτογραφία προσομοιάζει την πραγματικότητα. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία να δούνε παλιές στερεοσκοπικές φωτογραφικές μηχανές, στερεοσκόπια, που χρησιμοποιούνται για τη θέαση των στερεοσκοπικών φωτογραφιών κι έναν ενδεικτικό αριθμό «χαρακτικών προοπτικής» του 18ου και 19ου αιώνα.

Δεύτερος σταθμός ο χώρος του Πλινθοκεραμοποιίου Τσαλαπάτα για να δούμε την έκθεση με τα κουστούμια της κινεζικής όπερας. Θαυμάσαμε τα δεκατέσσερα περίτεχνα κοστούμια πλαισιωμένα από πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό καθώς και μια εντυπωσιακή φορεσιά της εθνοτικής μειονότητας των Μιάο. Φυσικά είχαμε και την ευκαιρία να ξεναγηθούμε στον καταπληκτικό χώρο του παλιού εργοστασίου πλινθοκεραμοποιίας.

Δύο γεμάτες ημέρες με ξεχωριστές πληροφορίες και εμπειρίες για τους μαθητές του προγράμματος. Στα πλαίσια της όλης εκπαίδευσης τους για αυτόνομη μετακίνηση στην πόλη χρησιμοποίησαν το Αστικό λεωφορείο και ας μην είχαν σύμμαχο τον καλό καιρό!!!