imagesΗ μουσική από αρχαιοτάτων χρόνων παίζει σημαντικό ρόλο στη ζωή των ανθρώπων καθώς είναι τρόπος έκφρασης διαφόρων συναισθημάτων ? χαρά, λύπη, θρησκευτικές εκδηλώσεις. Το όνομα της είναι καθαρά Ελληνικό, αφού έλκει τις ρίζες του από τις εννέα μούσες της Ελληνικής μυθολογίας.

Λόγω της ιδιαιτερότητας του σχολείου μας, η μουσική αγωγή δεν αποσκοπεί στην εμπέδωση της μουσικής αλλά στο να μπορούν οι μαθητές μας να αντιλαμβάνονται τα βασικά της στοιχεία όπως τα παρακάτω:

• Αναγνώριση ήχου ? ταυτίζοντας τον με εικόνες και ήχους
  • Αναγνώριση της ταχύτητας, της διάρκειας και του ύψους ενός ήχου
  • Αυτοσχεδιασμός ήχων

Είναι σημαντικό οι μαθητές μας μέσα από τη μουσική, να μπορούν να εκφράζουν συναισθήματα και να βγάζουν ενέργεια, ξεπερνώντας πολλά συναισθηματικά εμπόδια.

Με τη συμμετοχή τους σε ομαδικά δρώμενα αυξάνουν τη δυνατότητα συνεργασίας και συντροφικότητας.

Φωτογραφίες (αριστερό κλικ για μεγέθυνση)