Νοέ

Επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης του Βόλου!!

Posted By :
Comments : 0

Το Μουσείο Πόλης επισκέφτηκαν την Τετάρτη 21/10/2020 οι μαθητές του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης τηρώντας όπως πάντα τα πρωτόκολλα προστασία για τον COVID-19. Παρακολούθησαν μία ενδιαφέρουσα προβολή σχετική με τη ζωή και το έργο του ζωγράφου Θεόφιλου και περιηγήθηκαν στην έκθεση με τίτλο «Απ? τη μεριά των σοφών και των τρελών» ένα αφιέρωμα στον Θεόφιλο Χατζημιχαήλ. Οι μαθητές μας γνώρισαν τα διαφορετικά υλικά που χρησιμοποιούν οι καλλιτέχνες εκείνη την εποχή και εντυπωσιάστηκαν από τη λεπτομέρεια της δουλειάς τους. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση του Μουσείου «Βόλος 10 + ιστορίες» όπου και γνώρισαν αντικείμενα της καθημερινότητας του τότε. Απόλαυσαν την αντιστοίχηση του παλιού με το καινούργιο, αναγνώρισαν σημεία αναφοράς στην πόλη και εξέφρασαν την επιθυμία να επισκεφτούν και πάλι το μουσείο. Άλλη μία ενδιαφέρουσα επίσκεψη που έκανε τους μαθητές μας να επιστρέψουν στο σχολείο ενθουσιασμένοι και εντυπωσιασμένοι.