Οκτ

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Posted By :
Comments : 0

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή/και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθέτησε το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Για 3η συνεχόμενη χρονιά σε συνεργασία με το 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε κοινές δράσεις.

Χωριστήκαμε σε 6 μεικτές ομάδες με αρχηγό έναν δρομέα? και ασκήσαμε νου και σώμα συμμετέχοντας σε 7 διαφορετικές δράσεις:

Ήταν μια ημέρα πλούσια σε δράσεις? συνεργασία? παιχνίδι? χαρά και άθληση. Κατάκοποι όλοι το μεσημέρι? είναι βέβαιο πως νοιώσαμε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας? Γιατί ο αθλητισμός είναι Δικαίωμα για όλους!!!