Μάι

Παρουσίαση Εξωτερικού Απινιδωτή

Posted By :
Comments : 0

Την Πέμπτη 3/05/2018 μαθητές και προσωπικό των συστεγαζόμενων σχολείων 4ο Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας & ΕΕΕΕΚ Βόλου στα πλαίσια ενημερώσεων που πραγματοποιούνται στα σχολεία από το Γηροκομείο Βόλου σε συνεργασία με την Ένωση Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Βόλου. Κατά τη διάρκεια βιωματικής δράσης ενημερωθήκαμε για το πώς μπορούμε να σώσουμε τη ζωή κάποιου που έχει υποστεί καρδιακή ανακοπή. Εκπαιδευτήκαμε στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και στη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή με τη βοήθεια προπλασμάτων και υπό την επίβλεψη πιστοποιημένων εκπαιδευτών.
Ευχαριστούμε όλους τους επαγγελματίες για την ενημέρωση και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των δύο σχολείων. Τέτοιες δράσεις είναι απαραίτητες και σημαντικές!