Νοέ

Επίσκεψη στον Πολυχώρο Θεσσαλία

Posted By :
Comments : 0

Σήμερα Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019 μια ομάδα μαθητών κι εκπαιδευτικών του ΕΕΕΕΚ Βόλου επισκεφθήκαμε την βραβευμένη έκθεση του Μουσείου Κοτσανά με τις hi-tech εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων που φιλοξενείται στον Πολυχώρο Θεσσαλία, στη Λάρισα.
Το μουσείο ξαναζωντανεύει 350 περίπου λειτουργικά ομοιώματα εξαιρετικών εφευρέσεων των αρχαίων Ελλήνων (από το ρομπότ-υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον κινηματογράφο του Ήρωνος και τον μηχανισμό των Αντικυθήρων) και με τη βοήθεια των παραστατικών αλλά και διασκεδαστικών περιγραφών του προσωπικού του μουσείου, οι εκπληκτικής έμπνευσης εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων ξαναζωντάνεψαν και μάγεψαν τους μαθητές, αλλά και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου!
Πραγματικά μείναμε έκθαμβοι!!! Είδαμε το ξυπνητήρι του Πλάτωνα, την πυροσβεστική αντλία του Κτησίβιου που έφτασε μέχρι τις μέρες μας, τις εφευρέσεις του Αρχιμήδη και το ποτήρι της εγκράτειας του Πυθαγόρα στο οποίο όποιος έβαζε περισσότερο κρασί από όσο έπρεπε, το κρασί χυνόταν!
Είδαμε πόρτες σε ιερά να ανοιγοκλείνουν μόνες, αυτόματους πωλητές για νερό, σιντριβάνια, ρομπότ («αυτόματα» όπως τα έλεγαν οι αρχαίοι) να προσφέρουν κρασί ή νερό, τα παιχνίδια των αρχαίων, μουσικά όργανα, μέσα τηλεπικοινωνίας των αρχαίων, χάρτες?
Η έκθεση έχει στόχο να αναδείξει αυτήν τη σχετικά άγνωστη πτυχή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού και να αποδείξει ότι η Τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων λίγο πριν το τέλος του αρχαιοελληνικού κόσμου ήταν συγκλονιστικά όμοια με τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας μας.
Πραγματικά μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη… υπερήφανοι για τους αρχαίους προγόνους μας!