Ιαν

Πρόγραμμα Κοινωνικής Ένταξης

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 15/01/2020 και οι δύο ομάδες του προγράμματος κοινωνικής ένταξης επισκέφτηκαν την εικαστική έκθεση της Urbanact στο χώρο τέχνης “δ” και την έκθεση φωτογραφίας «ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ? ΣΑΒΒΑΤΟ ? ΚΥΡΙΑΚΗ» στο Κέντρο Τέχνης «Τζιόρτζιο Ντε Κίρικο». Δύο διαφορετικές ξεχωριστές εκθέσεις που έδωσαν νέα ερεθίσματα στους μαθητές μας!

Στην εικαστική έκθεση της Urbanact οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δούνε έργα επτά (7) καλλιτεχνών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, πάντα από το χώρο της γκράφιτι και streetart σκηνής: o Etnik από την Ιταλία, ο Pener από την Πολωνία, ο Nasimo από την Βουλγαρία, οι Jamer, Kez και Same84 από την Αθήνα και ο Sive από το Βόλο. Πρόκειται για καλλιτέχνες που έχουν φιλοξενηθεί στην πόλη μας και προσέφεραν το έργο τους. Στην έκθεσή παρουσιάζουν μια διαφορετική πτυχή της εικαστικής τους δράσης. O τίτλος της έκθεσης παραπέμπει στο όνομα του φεστιβάλ δημόσιων τοιχογραφιών που υλοποιείται στην πόλη, το «CityCall», και υποδηλώνει την άμεση σύνδεση της έκθεσης με το φεστιβάλ.
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δούνε και βίντεο με τις τοιχογραφίες που έχουν υλοποιηθεί στο Βόλο (και μεταξύ αυτών και τη δική μας τοιχογραφία από τον χώρο του σχολείου μας!), αλλά και από άλλες δράσεις της ομάδας στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Και φυσικά είμαστε πολύ τυχεροί γιατί η ξενάγηση έγινε από τον Sive… ή αλλιώς τον δικό μας Σταμάτη Λάσκο!!!

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την έκθεση φωτογραφίας «ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ? ΣΑΒΒΑΤΟ ? ΚΥΡΙΑΚΗ» στο Κέντρο Τέχνης «Τζιόρτζιο Ντε Κίρικο». Πέντε φωτογράφοι, τέσσερις θρησκευτικές κοινότητες, τρεις ιερές μέρες, μια πόλη. Η έκθεση «Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή», μιλάει με τον πιο εύγλωττο τρόπο για τη συνύπαρξη και τον αλληλοσεβασμό. Η έκθεση είναι αποτέλεσμα συνεργασίας πέντε φωτογράφων διαφορετικής θρησκευτικής πίστης, που ταξίδεψαν από την Κωνσταντινούπολη στην Αθήνα, την Θεσσαλονίκη και τώρα στον Βόλο για να μεταφέρουν τις μοναδικές εικόνες τις οποίες «αιχμαλώτισαν» με τον φακό τους από την λατρευτική ζωή των κοινοτήτων τους. Είναι η πρώτη φορά που πέντε φωτογράφοι, διαφορετικής θρησκευτικής πίστης και πολιτιστικής παράδοσης, που όλοι όμως ζούνε στην ίδια μεγάλη και ιστορική Πόλη, συναντήθηκαν, ένωσαν την τέχνη τους, διασταύρωσαν τους πολιτισμούς τους και στέλνουν ένα κοινό μήνυμα. Συμπράττουν για το μήνυμα της ειρηνικής συνύπαρξης, του σεβασμού και της αγάπης για τον συνάνθρωπο που διαφέρει, για τον κάθε άνθρωπο. Και το μήνυμα αυτό συμπυκνώνεται στις τρεις λέξεις: «Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή».125 φωτογραφίες, αποτυπώνουν με έναν ξεχωριστό τρόπο την σημασία του διαλόγου με το «διαφορετικό».