Οκτ

Επίσκεψη στο Σούπερ Μάρκετ

Posted By :
Comments : 0

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Κοινωνικής Αγωγής το σχολείο μας προγραμματίζει δραστηριότητες που στοχεύουν στην κοινωνική ένταξη των μαθητών και παράλληλα στην απόκτηση και ενίσχυση δεξιοτήτων αυτονομίας και αυτενέργειας στον αστικό χώρο.
Δύο ομάδες μαθητών του σχολείου ανά 15 ημέρες θα επισκέπτεται διάφορους προορισμούς στην κοινότητα ακολουθώντας συγκεκριμένο πρόγραμμα και δράσεις.
Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να γίνουν όσο το δυνατό πιο αυτόνομοι και να προετοιμαστούν κατάλληλα για την κοινωνική τους ένταξη.
Μέσα από τις τακτές βιωματικές δράσεις στόχος είναι οι μαθητές του προγράμματος εκπαιδευτούν ώστε να γίνουν όσο το δυνατό πιο αυτόνομοι με απώτερο σκοπό την καλύτερη κοινωνική τους ένταξη και τη μετάβαση στην ενήλικη ζωή. Υπεύθυνοι του προγράμματος και φέτος οι συνάδελφοι Antonis Elias? & Μάχη Χατζηιωάννου.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματος είναι οι μαθητές:
? να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες
? να αποκτήσουν κοινωνικά κατάλληλες συμπεριφορές
? να μάθουν τις διαδικασίες για την ολοκλήρωση εργασιών σε φορείς
? να έρθουν σε επαφή με επαγγέλματα της καθημερινότητας
? να διαχειρίζονται χρήματα
? να κυκλοφορούν όσο το δυνατόν πιο αυτόνομα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς
? να κυκλοφορούν στην πόλη με ασφάλεια
? να γνωρίσουν τους κινδύνους που διατρέχουν
Επιπλέον στόχος του προγράμματος είναι να μας γνωρίσει ως σχολείο η τοπική κοινωνία και να ευαισθητοποιηθεί στον τρόπο αντιμετώπισης των ατόμων με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Πρώτη επίσκεψη των δύο ομάδων του προγράμματος την Τετάρτη 24/11/18 και 31/11/18 στο σούπερ μάρκετ ΑΒ Βασιλόπουλος στη Ν. Ιωνία. Οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους και έκαναν άσκηση αναζήτησης προϊόντων. Ακολούθησαν όλη τη διαδικασία αγορών με λίστα που είχε φροντίσει το εργαστήριο μαγειρικής να τους δώσει και κατέληξαν για πληρωμή στο ταμείο. Πάντα πρόθυμη η διοίκηση και το προσωπικό του Σούπερ Μάρκετ μας καλοδέχτηκαν και φέτος!