Μαρ

Συνταγή για Μάφινς

Posted By :
Comments : 0

Η βιωματική μάθηση είναι ο καλύτερος τρόπος για να αναπτύξουν οι μαθητές δεξιότητες που βοηθούν  στην αυτονομία τους. Η διδασκαλία λοιπόν μιας συνταγής μέσω διαθεματικής προσέγγισης μόνο θετικά αποτελέσματα μπορούσε να φέρει. Το εργαστήριο μαγειρικής-ζαχαροπλαστικής συνεργάζεται με τους εκπαιδευτικούς του μαθήματος της γλώσσας και τον εκπαιδευτικό του μαθήματος της πληροφορικής. Οι μαθητές ενθουσιασμένοι και τα αποτελέσματα ενθαρρυντικά.  Μαθητές και εκπαιδευτικοί εξασκούνται στις αρχές της συνεργασίας, μαθαίνουν να οργανώνονται, να ακολουθούν οδηγίες, να συνεργάζονται αρμονικά. Πρώτο βήμα η αναλυτική διδασκαλία της συνταγής και η προσαρμογή της ώστε να είναι κατανοητή ακόμα και από μαθητές που δεν γνωρίζουν ανάγνωση.  Οι μαθητές αντιγράφουν τη συνταγή στον υπολογιστή. Με την προσαρμοσμένη συνταγή οι μαθητές μέσω εικόνων  μαθαίνουν να αναγνωρίζουν  τα υλικά αλλά και τα εργαλεία και σκεύη που χρειάζονται για την εκτέλεση της συνταγής.

Οδηγίες

• Τα υλικά τοποθετούνται στη σειρά για να ξέρουν οι μαθητές βήμα-βήμα την εξέλιξη της συνταγής.

• Φοράμε τα γάντια, τους σκούφους και τις ποδιές μας και ξεκινάμε.

• Αρχίζουμε προσθέτοντας όλα τα υλικά σε ένα μπωλ.

• Ανακατεύουμε τα υλικά με το σύρμα.

• Μοιράζουμε το μείγμα σε χαρτάκια για μάφινς.

• Ανάβουμε το φούρνο στους 180ο Κελσίου και βάζουμε μέσα τα ταψάκια με τα μάφινς.

• σε 20?-25? τα μαφινς είναι έτοιμα.