Μαρ

Συνταγή για Σοκολατάκια

Posted By :
Comments : 0

Η διδασκαλία μιας συνταγής δεν είναι μια εύκολη υπόθεση. Οι μαθητές μας αντιμετωπίζουν διάφορες δυσκολίες τόσο στην ανάγνωση όσο και στον υπολογισμό των υλικών σε γραμμάρια, λίτρα κτλ. Όλα όμως είναι δυνατά όταν υπάρχει καλή διάθεση για συνεργασία. Έτσι λοιπόν διαφοροποιήσαμε άλλη μια συνταγή για να γίνει προσβάσιμη σε οποιονδήποτε μαθητή. Και επειδή είναι περίοδος νηστείας τι πιο εύκολο και γευστικό από ένα υπέροχο σοκολατένιο μικρό σοκολατάκι. Οι μαθητές διδάχτηκαν στο μάθημα της γλώσσας τη συνταγή χρησιμοποιώντας όχι γραμμάρια και λίτρα για να μετρήσουν τα υλικά αλλά κούπες, κουταλάκια και κουτάλες. Επίσης όλη η συνταγή οπτικοποιήθηκε με τη χρήση εικόνων οι οποίες τοποθετήθηκαν με τη σειρά με την οποία έπρεπε να εκτελεστεί η συνταγή. Κάθε βήμα μόλις ολοκληρωνόταν έπρεπε να απομακρύνεται για να είμαστε σίγουροι πως έχει γίνει. Μετά την επιτυχή διδασκαλία της συνταγής ήρθε η ώρα να γίνει πράξη στο εργαστήριο του σχολείου?.έτσι κι έγινε. Οι μαθητές με αυτοπεποίθηση ολοκλήρωσαν τη συνταγή με τη βοήθεια των εκπαιδετυικών του Εργαστηρίου Μαγειρικής Ζαχαροπλαστικής και Τουριστικών Επαγγελμάτων. Σοκολατάκια μόνο με κουβερτούρα, με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα αλλά και με μπισκότο, για όσους δε νηστεύουν, είναι πλέον έτοιμα για κέρασμα!!!!