Φεβ

Πρόγραμμα Κοινωνικής Ένταξης «Ταξιδεύοντας την Τέχνη»

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης την Τετάρτη 19/02/2020 οι δύο ομάδες επισκέφτηκαν την εικαστική έκθεση «Ταξιδεύοντας την Τέχνη» στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας «Τσαλαπάτα». Οι μαθητές ξεναγήθηκαν, περιηγήθηκαν, ρώτησαν, έμαθαν και ήρθαν σε επαφή με τα έργα συμμετέχοντας με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η έκθεση πραγματοποιείται από την Artogether-Τέχνη Ατόμων Με και Χωρίς Αναπηρία σε συνεργασία με το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ). Πρόκειται για περιοδεύουσα έκθεση στην οποία παρουσιάζονται έργα 25 εικαστικών με αναπηρία που συνδιαλέγονται με τα χειρόγραφα 25 λογοτεχνών, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από τα πρώτα και είναι καρπός του ομώνυμου διετούς προγράμματος που έρχεται να δώσει τη δική της απάντηση στο ερώτημα «Πώς θα ήταν αν η τέχνη ταξίδευε ελεύθερα πέρα από συμβάσεις, προκαταλήψεις, όρια και εμπόδια;». Στόχος αυτής της γόνιμης προσέγγισης είναι να προβληθεί ευρέως το έργο καλλιτεχνών με αναπηρία, η ισότιμη καλλιτεχνική δημιουργία ατόμων με και χωρίς αναπηρία, καθώς και η μεταξύ τους συνεργασία. Η έκθεση πλαισιώνεται από καλλιτεχνικές δράσεις των ομάδων της ARTOGETHER και από βιωματικά εργαστήρια για άτομα με και χωρίς αναπηρία. Φεύγοντας συναντήσαμε φίλους μας από το ΚΔΑΠμεΑ και από το 2ο Ειδικό Δημοτικό. Οι μαθητές μας επέστρεψαν ενθουσιασμένοι και γεμάτοι όρεξη και έμπνευση για δικές τους δημιουργίες.