Νοέ

Μαθαίνουμε τις ομάδες τροφίμων…παίζοντας!

Posted By :
Comments : 0
Βιωματική μάθηση… γιατί έτσι μαθαίνουμε καλύτερα… γιατί το παιχνίδι μας αρέσει όσο και αν μεγαλώνουμε!!!
Μετά από τη διδασκαλία για τις ομάδες τροφίμων ήρθε η ώρα για παιχνίδι τηρώντας όλα τα απαραίτητα μέτρα όσο καλύτερα μπορούμε!!!
Στην αυλή και σε αποστάσεις είναι τοποθετημένα κουτιά διαφορετικού χρώματος που το καθένα αντιπροσωπεύει μια ομάδα τροφίμων. Οι μαθητές τοποθετημένοι σε κύκλο τραβούνε μία κάρτα από ένα κουτί που βρίσκεται στο κέντρο και έχει μέσα εικόνες τροφίμων. Ονοματίζει και περιγράφει το τρόφιμο που βλέπει και στη συνέχεια το τοποθετεί στο σωστό κουτί. Στο τέλος κάθε μαθητής επιλέγει μία ομάδα και παρουσιάζει τα τρόφιμα που ανήκουν σε αυτή!!!
Διαθεματική προσέγγιση… συνεργασία (γιατί μας είναι απαραίτητη να μην ξεχάσουμε και ό,τι έχουμε μάθει μέχρι τώρα) με ασφάλεια και τήρηση κανόνων!!!
Όσο ο καιρός μας το επιτρέπει η αυλή μας είναι ιδανικός τόπος εκπαίδευσης!!! (18/10/2020)