εργαλεία-κηπουρικής-και-ανθοκόμων

Επαφή των παιδιών με τη φύση και κατανόηση ότι ακόμα και ένα μικρό σποράκι ή κλαδάκι με την κατάλληλη περιποίηση μπορεί να μας δώσει ολοκληρωμένο φυτό.

Εισαγωγή των μαθητών συνειδητά στη διαδικασία παραγωγής αλλά και πώλησης των φυτών. Να κατανοήσουν πώς ένα προϊόν κατασκευασμένο αποκλειστικά από τα δικά τους χέρια μπορεί να τους δώσει μια μορφή εισοδήματος.

Αναγνώριση αριθμού φυτών, τις καλλιεργητικές φροντίδες που χρειάζονται αυτά αλλά και το παραγόμενο προϊόν τους. Αυτό γίνεται με την άμεση επαφή των μαθητών με την καλλιέργεια από το στάδιο του φυτρώματος ως και τη συγκομιδή.

Κατανόηση από τα παιδιά της σημασίας που έχει για την υγεία μια διατροφή πλούσια σε φρούτα και λαχανικά. Βαρύτητα δίνεται επίσης στα ωφέλιμα στοιχεία που αποκομίζουμε από τα αγροτικά προϊόντα γενικότερα.

Φωτογραφίες (αριστερό κλικ για μεγέθυνση)