Family at the construction site

Στο εργαστήριο Αγγειοπλαστικής-Κεραμικής οι μαθητές εργάζονται με τον πηλό (το βασικό υλικό της Κεραμικής), δημιουργώντας χειροποίητα κεραμικά έργα.

Οι διάφορες κατασκευαστικές μέθοδοι πηλοπλαστικής χρησιμοποιούν διαφορετικά ήδη πηλού (κόκκινος, λευκός με σαμότ κτλ) και εργαλεία πλασίματος, με τα οποία μπορούμε να φτιάξουμε ο,τιδήποτε: αφηρημένο γλυπτό, ρεαλιστική φιγούρα, χρηστικά αντικείμενα ( κούπες, γλάστρες, μπωλ, πιάτα ή σταχτοδοχεία)

H κεραμοπλαστική ενισχύει στην αισθητηριακή ανάπτυξη, τις κινητικές δεξιότητες, την αυτοπεποίθηση, την συναισθηματική έκφραση, την πειθαρχία και το αίσθημα υπερηφάνειας κι ικανοποίησης για τους μαθητές. Ο πηλός κρατάει το ενδιαφέρον και την συγκέντρωση των παιδιών για ώρες σε επίπεδο που να τα ηρεμεί. Όλοι σχεδόν οι μαθητές, ακόμη και εκείνοι με υψηλά επίπεδα υπερκινητικότητας ή ακόμα κι αυτοί με χαμηλότερους δείκτες λειτουργικότητας, απορροφούνται στην ενασχόληση του πλασίματος του πηλού.

Στο ειδικά διαμορφωμένο και πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο του ΕΕΕΕΚ Βόλου, οι μαθητές μαθαίνουν με την καθοδήγηση του καθηγητή, πως να επιλέγουν τον σωστό πηλό, ανάλογα με το επιθυμητό προς κατασκευή αντικείμενο. Στη συνέχεια, χρησιμοποιώντας επιτραπέζιο τροχό ή καλούπια, ο πηλός μετατρέπεται σε μοναδικά αντικείμενα που, αφού στεγνώσουν, πλάθονται ή διακοσμούνται ανάλογα με το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα. Έπειτα ψήνονται στο καμίνι κι αφού κρυώσουν, βάφονται και υαλώνονται πριν το τελικό ψήσιμό τους.

Φωτογραφίες (αριστερό κλικ για μεγέθυνση)