Teaching-Teamwork-to-Engineers_hero

• Το σχολείο μας παρέχει γενική και πρακτική εκπαίδευση επιδιώκοντας την ολοπλευρη ανάπτυξη, αξιοποιώντας το μέγιστο των δυνατοτήτων του κάθε μαθητή στοχεύοντας στην κοινωνική και επαγγελματική ένταξη των μαθητών μας με κάθε τρόπο.

• Στόχος μας είναι οι σταθερά υψηλές προσδοκίες για τους μαθητές μας. Οι μαθητές βιώνουν με διαφορετικό τρόπο τη μαθησιακή εμπειρία, είτε αυτή είναι απλή ή σύνθετη, είτε παθητική ή ενεργητική.

• Δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα και σημασία στη γενικότερη εκπαιδευτική διαδικασία της τάξης και του σχολείου, όπου καθορίζουν και προσδιορίζουν άμεσα θετικά ή αρνητικά τη μαθησιακή πορεία, τη στάση και τη συμπεριφορά κάθε μαθητή.

• Μέσα από τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούμε επιδιώκουμε να ενθαρρύνουμε τη δημιουργικότητα των μαθητών, να βοηθούμε στην ανάπτυξη της αυτονομίας τους, τη μεταξύ τους συνεργασία, να ενισχύουμε την αξία της αλληλεγγύης και τη σημασία της προσφοράς, καθώς και να τους βοηθούμε στην εκμάθηση κοινωνικών δεξιοτήτων, δεξιοτήτων επικοινωνίας και την κατανόηση κοινωνικών κανόνων.

• Στοχεύουμε στην ενίσχυση των δεξιοτήτων διαλόγου, στην κατανόηση της έννοιας και των κανόνων φιλίας, στην ανάπτυξη της συναισθηματικής νοημοσύνης, δεξιοτήτων παιχνιδιού, καθώς και στην ανάπτυξη της φαντασίας των μαθητών.

• Επιδιώκουμε να παρέχουμε ίσες ευκαιρίες μάθησης μέσα από προγράμματα που σχεδιάζονται με ποικιλία δραστηριοτήτων οι οποίες απευθύνονται στις ικανότητες όλων των μαθητών και υλοποιούνται με τρόπο που προάγουν τη βιωματική-εμπειρική μάθηση, απελευθερώνοντας τη δημιουργικότητα των μαθητών μέσα από τη διαφορετικότητά τους.

• Παράλληλα στόχος μας είναι η ενημέρωση προς κάθε κατεύθυνση, προκειμένου να πετύχουμε αλλαγή στάσης και νοοτροπίας απέναντι στα άτομα με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, για μία ισότιμη και αξιοπρεπή ζωή.