Ιούν

Η μετάβαση των νέων μαθητών στο ΕΕΕΕΚ Βόλου!

Posted By :
Comments : 0

Η μετάβαση των μαθητών από τη μία βαθμίδα στην άλλη από μόνη της αποτελεί μία στρεσσογόνο διαδικασία με δυσκολίες πολλές φορές στην προσαρμογή. Πόσο μάλλον για τους μαθητές με αναπηρία καθώς αποτελούν ομάδα υψηλού κινδύνου στη διαδικασία της μετάβασης και συχνά βιώνουν αρκετές από τις αρνητικές της συνέπειες (Forgan & Vaughn, 2000∙ Letrello &

Miles, 2003∙ Spencer, 2005).

Προσπάθεια μας, κάθε χρόνο, σε συνεργασία με τα σχολεία αποστολής της α/θμιας εκπαίδευσης αλλά και τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών, είναι η οργάνωση και εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου προγράμματος μετάβασης που θα βοηθήσει στην ομαλή ένταξη των νέων μαθητών μας στην καινούρια βαθμίδα. Πολλές οι αλλαγές… δύσκολο το νέο περιβάλλον… όλα καινούρια και διαφορετικά!

Για την επιτυχία και την ολοκληρωμένη εφαρμογή βήμα βήμα του προγράμματος πέρα από την συνεργασία των παλισίων, απαραίτητη προϋπόθεση να έχει οριστεί εγγράφως από το ΚΕΔΑΣΥ το νέο πλαίσιο… Όταν αυτό δεν συμβαίνει… όλα πάνε πίσω… και απλά κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε!!!

Καλώς να ορίσουν οι νέοι μας μαθητές… θα είμαστε εδώ να τους υποστηρίξουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να τους καλοδεχτούμε στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους!

Ομάδα σχεδιασμού και υλοποίησης μετάβασης Στέλλα Κουτσιμπέλα, Αρετή Μπαλταδάκη, Ανδριανή Μητροπούλου, Σταυρούλα Ευαγγέλου, ΄Αρτεμις Μόσιου, Μαρία Τριανταφυλλοπούλου, Κανελλή Μαρία, Ελένη Μπαλαφούτη και Μαρούλα Τασολάμπρου.