Νοέ

Αυτόματος Εξωτερικός Απινιδωτής

Posted By :
Comments : 0

Με την σημαντική βοήθεια του Vasilis Iliopoulos εγκαταστήσαμε σήμερα τον Αυτόματο Εξωτερικό Απινιδωτή που μας χορήγησε η αντιπεριφερειάρχης Δωροθέα Στεφ. Κολυνδρίνη με το κλείσιμο των σχολείων την περσινή χρονιά. Ο Βασίλης φρόντισε και επιμελήθηκε τον κατάλληλο εξοπλισμό και την σήμανση. Τοποθετήθηκε εξωτερικά στην είσοδο του σχολείου ώστε να είναι προσβάσιμος όλο το εικοσιτετράωρο.

Ο αυτόματος εξωτερικός απινιδωτής (Automated External Defibrillator – AED) είναι μια φορητή συσκευή που αναλύει τον καρδιακό ρυθμό και αν διαγνώσει κάποιο αρρυθμιολογικό πρόβλημα το οποίο χρίζει απινίδωσης (χορήγηση ρεύματος), τότε προχωράει στην απινίδωση για να επαναφέρει τον καρδιακό ρυθμό στην σωστή συχνότητά του.

Αν και παλαιότερα, οι απινιδωτές ήταν περίπλοκοι και δύσχρηστοι που μόνο επαγγελματίες υγείας με εκτεταμένη εκπαίδευση στην ερμηνεία του καρδιακού ρυθμού μπορούσαν να τους χρησιμοποιήσουν, σήμερα οι απινιδωτές που χρησιμοποιούνται δεν περιορίζονται μόνο στα τμήματα επειγόντων των νοσοκομείων, αλλά πλέον τοποθετούνται σε δημόσιους χώρους.

Ευχή όλων μας είναι αχρείαστος να είναι… αλλά είναι σημαντικό για την ευρύτερη περιοχή να γνωρίζει την ύπαρξή του και την χρήση του. Είμαστε σίγουροι πώς οι μαθητές των δύο σχολείων σταδιακά θα εκπαιδευτούν, θα κατανοήσουν, θα προστατεύσουν και θα σεβαστούν το σημαντικό αυτό απόκτημα μας!!!

Τις επόμενες ημέρες το προσωπικό των δύο συστεγαζόμενων σχολείων θα εκπαιδευτεί στη χρήση του και θα γίνει προσπάθεια να το γνωρίσει όλη η γειτονιά και φυσικά η Γεωπονική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που είναι δίπλα μας!!!

Όλη η πόλη θα πρέπει να γεμίσει απινιδωτές για να σωθούν ζωές όπως είπε και ο Vasilis Iliopoulos❤️❤️‍🩹❣️