Μάι
2023

Επίσκεψη στην παιδική Βιβλιοθήκη της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ του Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών Νεάπολης του Δήμου Βόλου.

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης, «βιβλία εν τάξει» του άξονα «Ηγεσία-Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας » την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023 ομάδα μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βόλου επισκέφτηκε την παιδική Βιβλιοθήκη της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ του Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών Νεάπολης του Δήμου Βόλου. Σκοπός της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν πώς δουλεύουν οι βιβλιοθήκες και να μπορούν να τις επισκέπτονται. Ταυτόχρονα γνώρισαν ότι μπορούν να απολαμβάνουν τις ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες που οι βιβλιοθήκες προσφέρουν για τα παιδιά με κίνητρο να περάσουν το χρόνο τους μέσα σε αυτή με μία μεγάλη ποικιλία βιβλίων, κάτι που έχει θετική επίδραση σε διάφορες πτυχές της ανάπτυξης τους. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης και στη συνέχεια άκουσαν με προσοχή το παραμύθι η «Ιουλιέτα και το ποντίκι», που αναφερόταν στην αξία του βιβλίου. Ακολούθησε ένα παιχνίδι γνωριμίας, έτσι ώστε να εξοικειωθούν με την αφήγηση, την εικόνα και την κατανόηση του βιβλίου. Έπειτα,στην προσπάθεια να αντιληφθούν τον περιβάλλοντα χώρο και να αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους, ρωτήθηκαν για τα δικά τους αγαπημένα παραμύθια και βιβλία, προκειμένου να υποδείξουν μια πτυχή των προτιμήσεων τους και τους δόθηκε η δυνατότητα να επιλέξουν ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη, για να το ξεφυλλίσουν και να το διαβάσουν. Εμπεδώνοντας για ακόμη μία φορά, τους κανόνες συνύπαρξης και της φροντίδας των βιβλίων όπου οι επισκέψεις στις βιβλιοθήκες βοηθούν τα παιδιά να το κατανοήσουν, ολοκληρώθηκε η επίσκεψη μας, ανοίγοντας ακόμη ένα νέο παράθυρο στη σκέψη μας.

Ευχαριστούμε τον κ. Χαράλαμπο Μπάρδα υπεύθυνο της Παιδικής Βιβλιοθήκης για την ξενάγηση στο χώρο.

Στην ομάδα του σχεδίου δράσης συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί Μαρία Ταμβάκη (συντονίστρια), Αριάδνη Διαμαντή, Γιώργο Κουβάτα και Ματίνα Κατραμάδα.