Φεβ

Εικονικό Κατάστημα

Posted By :
Comments : 0

Προεπαγγελματικές δεξιότητες μέσα από παιχνίδια ρόλων στο εργαστήριο Μαγειρικής Ζαχαροπλαστικής – Τουριστικών Επαγγελμάτων…
Σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο ένα «εικονικό κατάστημα» με βιτρίνα, ταμείο, τραπεζάκια και κουζίνα… Οι ρόλοι εναλλάσσονται και οι σε ιδιοκτήτη, σερβιτόρο, πελάτη και συνεργείο καθαριότητας… Οι μαθητές μαθαίνουν διασκεδάζοντας, τις βασικές δεξιότητες που απαιτούνται στους επαγγελματικούς χώρους εστίασης… Όλα είναι σημαντικά!!! Η προσέγγιση το σωστό σερβίρισμα, οι κοινωνικά αποδεκτοί τρόποι, η καθαριότητα… με στόχο ο πελάτης να μένει πάντα ευχαριστημένος!!!
Στόχος η ενίσχυση της αυτοεκτίμησης-αυτοπεποίθησης και επικοινωνίας στον γνώριμο χώρο του σχολείου και των οικείων προσώπων… με απώτερο σκοπό την όσο το δυνατόν καλύτερη προετοιμασία των για την πρακτική άσκηση!!!