Νοέ

Posted By :
Comments : 0

Γεωπόνοι “εν δράσει”

Μπαίνοντας στον Οκτώβριο, οι εργασίες τόσο στο θερμοκήπιο όσο και στα παρτέρια του σχολείου μας άρχισαν σιγά-σιγά να κορυφώνονται. Ειδικότερα, οι μαθητές και οι μαθήτριες του εργαστηρίου μας με χαρά, ενθουσιασμό και περίσσιο ζήλο πραγματοποίησαν και ολοκλήρωσαν τις πρώτες βασικές καλλιεργητικές φροντίδες.

Προετοίμασαν το έδαφος με τη χρήση φρέζας και στη συνέχεια έσπειραν σπόρους (χειμερινών λαχανικών και αρωματικών φυτών) και μεταφύτευσαν νεαρά λαχανικά, τόσο εντός όσο και εκτός του θερμοκηπίου. ⛏⚒🍀🌿🌳🪵👩‍🌾🧑‍🌾

Ακολούθησε ο καλλωπισμός των παρτεριών του σχολείου μας με τα αρωματικά φυτά, απ’ όπου πήραμε μοσχεύματα για τη δημιουργία νέων φυτών σε γλάστρες. 🌷🌹🥀🌺🌾

Και συνεχίζουμε δυναμικά με την καθοδήγηση των Χαράλαμπου Σμυρλή, Νίκου Γεωργούλα, Κατερίνας Κατσάνου και Φυραρίδου Δέσποινα.