Οκτ

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου

Posted By :
Comments : 0

Απλά… λιτά… κατανοητά αλλά πολύ δημιουργικά με σεβασμό και υπερηφάνεια γιορτάσαμε και φέτος την Εθνική μας Επέτειο… Τιμήσαμε τη μνήμη και τον αγώνα των προγόνων μας, για τη Δημοκρατία και την Ελευθερία!!! Μέσα από ένα παιχνίδι γνώσεων που όλα τα είχε? μάθαμε? τραγουδήσαμε? χορέψαμε? συμμετείχαμε όλοι ενεργά και δεν ακούσαμε δυσνόητους λόγους? ποιήματα που οι λέξεις τους μας μπερδεύουν? απλά? παίξαμε και μάθαμε?. Το βέβαιο είναι πως είμαστε υπερήφανοι που οι περισσότεροι μαθητές μας γνωρίζουν πολύ καλά και με λεπτομέρειες να απαντήσουν για την Εθνική μας επέτειο? Γιατί όλες τις προηγούμενες ημέρες δεν αποστηθήσανε ποιήματα? δεν μάθανε λόγια που θα ξεχάσουνε? αλλά κατανοήσανε μέσα από συστηματική δουλειά? Και είναι αυτό το πιο σημαντικό και δεν μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα που έτσι και αλλιώς πάντα υπέροχο είναι? αλλά το κάθε ταξίδι μας να είναι σημαντικό και ενδιαφέρον!!! Και ναι οι μαθητές μας είναι «άριστοι»? άξιοι επαίνων και βραβείων που πολύ τα χαρήκανε? γιατί προχωρήσανε? κοπιάσανε? καταφέρανε πολλά? γιατί καταπλήξανε τους γονείς και όλους εμάς με τη συμπεριφορά και τις αντιδράσεις τους!!! Και οι πρόγονοί μας έγιναν σημαντικό παράδειγμα για τη ζωή τους? γιατί απλά οι μαθητές μας κατάλαβαν!!! Μπράβο στους εκπαιδευτικούς μας που επενδύουν στη διαδικασία και όχι στο αποτέλεσμα? και έτσι κάθε τι έχει νόημα!!!