Μαρ

Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στα Σχολεία

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 15/03/2023 στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στα Σχολεία διοργανώθηκε από την υπεύθυνη ομάδα των εκπαιδευτικών Καλλία Ελένη, Νίκου Νικόλαος, Τσολάμπρου Μαρούλα, Μαρία Τριανταφυλλοπούλου και Γιώργο Τσάγκα, βιωματική δράση των μαθητών μας σε συνεργασία με τμήμα της Α΄ τάξης του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Ν. Ιωνίας στα πλαίσια συνεργασίας με την ΕΔΥ του ΣΔΕΥ Βόλου Αρώνη Κατερίνα και Παπαδάκη Αγγελική. Μέσα από καλλιτεχνικές δραστηριότητες και παιχνίδια συνεργασίας επιχειρήθηκε η ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού. Οι μαθητές δημιούργησαν και αντάλλαξαν ξύλινα κάδρα, ως ένδειξη της φιλίας τους και στη συνέχεια, συμμετείχαν σε παιχνίδια που απαιτούσαν τη συνεργασία όλων των μελών της ομάδας. Στόχος των δραστηριοτήτων ήταν να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να εργαστούν με σεβασμό προς τα άλλα μέλη της ομάδας, να κάνουν συμβιβασμούς, να λαμβάνουν από κοινού αποφάσεις για τη λύση ενός προβλήματος, να εργάζονται συλλογικά, να διαχειρίζονται την ήττα, να σέβονται τη συνεισφορά των μελών της ομάδας τους, να βοηθούν και να υπερασπίζονται ο ένας τον άλλον, να ανακαλύπτουν όλοι μαζί τη βέλτιστη λύση σε ένα πρόβλημα και να αλλάζουν στρατηγική όταν χρειάζεται. Ολοκληρώσαμε τις δράσεις μας με περηφάνια και ενθουσιασμό, καθώς και με την υπόσχεση να συναντήσουμε ξανά τους νέους μας φίλους!

Σημαντική βοήθεια στην υλοποίηση των δράσεων των Λάσκο Σταμάτη και Χαλίλη Χρυσούλα αλλά και όλου του προσωπικού του σχολείου που συνέβαλε στην ομαλή διεξαγωγή των δράσεων.