Οκτ

Ημέρα ψωμιού… ζυμαρικών…διατροφής

Posted By :
Comments : 0

Δύο εξαιρετικά δημιουργικές ώρες περάσαμε σήμερα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Άρτου (16/10/2019) την Παγκόσμια Ημέρα ζυμαρικών (25/10/2019) και φυσικά την Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής! Διαθεματική προσέγγιση με υπέροχη συνεργασία των εργαστηρίων και καλλιτεχνικές πινελιές…

• Εισαγωγή στο θέμα με ερωτήσεις & απαντήσεις γύρω από τα σιτηρά και τα προϊόντα τους
  • Προβολή βίντεο από το σιτάρι… στο ψωμί
  • Προβολή power point με εικόνες και συζήτηση για την καλλιέργεια του σιταριού και των προϊόντων που παράγονται από αυτό
  • Βιωματικό παιχνίδι προσομοίωσης της διαδικασίας παραγωγής σιταριού και των προϊόντων του. Η αφετηρία της διαδρομής το σιτάρι και τερματισμός το ψωμί και τα ζυμαρικά. Οι μαθητές έκαναν μια διαδρομή με σταθμούς και γνώρισαν σταδιακά την καλλιέργεια του σιταριού ως την παραγωγή των προϊόντων του. Σε κάθε σταθμό υπήρχε απεικόνιση της διαδικασίας και οι μαθητές μέσω του παιχνιδιού έκαναν την όλη διαδικασία. Παράλληλα ασχολήθηκαν με δράσεις μέσω φύλλων εργασίας, ζωγραφική, κάρτες αλληλουχιών σχετικές με το σιτάρι και το ψωμί.
  • Τραγουδήσαμε σχετικά τραγούδια
  • Και φυσικά κλείσαμε με υπέροχη γευσιγνωσία ζυμαρικών και ψωμιού που έχουν ετοιμάστηκαν στο εργαστήριο Μαγειρικής-Ζαχαροπλαστικής από τους ίδιους τους μαθητές

Και όπως πάντα συμβαίνει… μετά το φαγητό πάντα υπάρχει τραγούδι και χορός!!! Μια τούρτα διαφορετική… ανάλογη της ημέρας έσβησε ο μουσικός μας Δημήτρης Τσακιρίδης… και του ευχηθήκαμε να είναι γερός και δημιουργικός.

Για ακόμη μία φορά η συνεργασία έφερε εκπληκτικά αποτελέσματα και η βιωματική προσέγγιση άφησε σίγουρα στους μαθητές μας πολλά καινούρια πράγματα!!! Το όλο σκηνικό… και οι καλλιτεχνική προσέγγιση… μοναδική!!!