Φεβ

Επίσκεψη στο κέντρο της πόλης!

Posted By :
Comments : 0

Οι ομάδες μαθητών του προγράμματος κοινωνικής ένταξης, στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης τους, της εσωτερίκευσης των κοινωνικών κανόνων, όπως και της ενίσχυσης της αυτονομίας τους, επισκέφτηκαν το κέντρο της πόλης προκειμένου να εφαρμόσουν ασκήσεις αλληλεπίδρασης. Οι μαθητές εκπαιδεύτηκαν στην ανάληψη χρημάτων από ΑΤΜ καταστήματος τράπεζας, εφάρμοσαν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας στους δρόμους, τα φανάρια και τις διαβάσεις της πόλης και επισκέφτηκαν αλυσίδα καταστήματος ενδυμάτων, της περιοχής. Εξοικειώθηκαν με την αγορά ενδυμάτων μαθαίνοντας να αναγνωρίζουν μεγέθη, τιμές, συνθέσεις υφασμάτων και τη γενικότερη αγοραστική διαδικασία. Στόχος ήταν να εσωτερικεύσουν τα διάφορα στοιχεία του πολιτισμού της κοινωνίας μέσα στην οποία ζούνε, να αναπτύξουν ιδιότητες ως μέλη ενός κοινωνικού συνόλου και να εφαρμόσουν τρόπους συμπεριφοράς κοινωνικά αποδεκτούς ενισχύοντας την αυτοαντίληψη τους. Επίσης, να μάθουν να αποδέχονται βασικές κοινωνικές, γενικές αξίες αλλά και μελλοντικούς ρόλους, που θα κληθούν να υπηρετήσουν μετέπειτα ως οργανικά μέλη του κοινωνικού συνόλου.

Επαναλαμβανόμενες ασκήσεις προκειμένου να πετύχουμε την όσο το δυνατόν καλύτερη κοινωνική ένταξη των μαθητών μας!