Δεκ

Επίσκεψη στην Κιβωτό του Κόσμου, στο Διμήνι

Posted By :
Comments : 0

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν οι μαθητές του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης την Τετάρτη 24/11/2021. Επισκεφθήκαμε την Κιβωτό του Κόσμου στο Διμήνι, όπου η κοινωνική λειτουργός Εύα Καραβοσιάνη και ο παιδαγωγός Νεκτάριος Μαρμαράς μας καλωσόρισαν στο μεγάλο και φιλόξενο σπίτι των παιδιών της Κιβωτού. Ο κ. Νεκτάριος Μαρμαράς μας ξενάγησε παντού!!!Παρακολουθήσαμε ένα βίντεο, στο οποίο παρουσιαζόταν αναλυτικά οι χώροι της Κιβωτού, ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία της και ξεναγηθήκαμε στους χώρους των εργαστηρίων. Στις εγκαταστάσεις της Κιβωτού βρίσκεται το Γεωργικό Σχολείο, το οποίο αποτελείται από 13 εργαστήρια και στοχεύει στο να προσφέρει μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση στα επαγγέλματα του πρωτογενή τομέα. Ξεναγηθήκαμε στους χώρους του Γεωργικού σχολείου και πιο συγκεκριμένα είδαμε και ενημερωθήκαμε για τη λειτουργία του ελαιοτριβείου, του τυροκομείου, του οινοποιείου, του θερμοκηπίου και του πετρόμυλου, του εργαστηρίου παρασκευής ζυμαρικών και παραδοσιακών προϊόντων, καθώς και του κήπου με τα αρωματικά φυτά και βότανα. Τέλος, ξεναγηθήκαμε στη φάρμα και είδαμε ένα σωρό ζώα!!! Ανταλλάξαμε τα δώρα μας και επιστρέψαμε ενθουσιασμένοι γεμάτοι εικόνες και όμορφα συναισθήματα!!!