Δεκ

Επίσκεψη στο Λύκειο των Ελληνίδων Βόλου!

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του προγράμματος κοινωνικής ένταξης, την Τετάρτη 30/11/2022 μία ομάδα μαθητών επισκέφτηκε το Λύκειο των Ελληνίδων Βόλου, στα πλαίσια ενίσχυσης της πολιτιστικής τους συνείδησης και της ευαισθητοποίησης τους, στη διατήρηση της παράδοσης. Είχαμε την ευκαιρία και τη χαρά να έρθουμε σε επαφή με τη συγγραφέα και αφηγήτρια Μαρω Αισωπου, η οποία μας ταξίδεψε στο μαγικό, φανταστικό κόσμο του παραμυθιού. Σε έναν κόσμο που τα άψυχα ζωντανεύουν, πολλά ζώα παίρνουν ανθρώπινη μορφή και άλλα έχουν μαγικές ιδιότητες. Στόχος της επίσκεψης ήταν να ενισχυθεί η συναισθηματική ωρίμανση των μαθητών, με τα παραμύθια εμπλουτίζεται και ενδυναμώνεται ο ψυχικός κόσμος ,να ανάπτυξουν την φαντασία τους, την προσοχή τους, τη γλωσσική έκφραση και την κριτική τους σκέψη. Ενισχύεται η δημιουργικότητα, ο αυθορμητισμός και ο αυτοσχεδιασμός των παιδιών. Ένας μοναδικός τρόπος να ανακαλύψουν οι μαθητές μας σημαντικές αξίες της ζωής, όπως αυτή της οικογένειας της φιλίας. Μέσα από τα παραμύθια οι μαθητές μας μαθαίνουν για την αγάπη, την αλληλεγγύη, τη βοήθεια, την έννοια της προσφοράς. Χωρίς να είναι αυτοσκοπός τους η διδαχή, καλλιεργούν την ηθική συνείδηση και περνάνε τα μηνύματα του Καλού και της Αρετής.

Μαρω Αισωπου μοναδική και ξεχωριστή όπως πάντα μάγεψες μικρούς και μεγάλους και εμάς όλους που ζηλέψαμε πολύ χρωστάς μια παραμυθένια ημέρα στο σχολείο μας!!! Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά!!!