Απρ

Διπλή γιορτή… Διπλή χαρά… 🇬🇷🇬🇷🇬🇷 Γιορτάζει Η Παναγιά γιορτάζει η Πατρίδα!

Posted By :
Comments : 0
Ευαγγελισμός της Θεοτόκου και συμβολικά η ημέρα καθιερώθηκε να σηματοδοτεί την έναρξη της ελληνικής επανάστασης ενάντια στην οθωμανική κυριαρχία. 200 χρόνια πέρασαν και όλοι εμείς θα θέλαμε να είμαστε σε θέση να τα τιμήσουμε μοναδικά και ξεχωριστά! Οι συνθήκες όμως διαφορετικές μορφές εορτασμών επιβάλλουν! Το αποτέλεσμα ίδιο! Οι μαθητές μας μέσα από δράσεις σε όλο το διάστημα της προηγούμενης εβδομάδας κατανόησαν τη σημασία… το νόημα… τη σπουδαιότητα αυτής της διπλής γιορτής!!! Έμαθαν… συζήτησαν… προβληματίστηκαν… συνδύασαν το χθες με το σήμερα!!! Ως επιστέγασμα η χθεσινή ημέρα με οργανωμένες δραστηριότητες σε ομάδες… τραγούδια και χορούς. Μαζί μας διαδικτυακά μας έκαναν την τιμή η Υφυπουργός Παιδείας κ. Ζέττα Μ. Μακρή και ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας κ. Σταχτέας Χαράλαμπος. Ευχόμαστε σύντομα από κοντά να τα πούμε (γιατί σε μικρό… αλλά και στο ΕΕΕΕΚ Βόλου μην τάξεις…) και η επόμενη γιορτή να μας βρει στους παλιούς καλούς γνώριμους ρυθμούς μας! Σας ευχαριστούμε για την παρουσία σας!
Ευχαριστούμε θερμά για την όλη οργάνωση δράσεων και πλούσιου υλικού της ομάδα που το ανέλαβε! Για μία ακόμη φορά αποδείχτηκε πως το μεράκι και η θετική διάθεση περισσεύει!!!
Εξαιρετική και η στιγμή του Εθνικού Ύμνου από τους μαθητές μας με ταυτόχρονη προβολή του ξεχωριστού βίντεο με την απόδοση του Εθνικού Ύμνου στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα που όλοι αγαπήσαμε φέτος.
Χρόνια πολλά!!! 🇬🇷🇬🇷🇬🇷