Νοέ

27 Οκτωβρίου παγκόσμια ημέρα εργοθεραπείας!!!

Posted By :
Comments : 0

Οι μαθητές μας μέσα από πλήθος δραστηριοτήτων στα πλαίσια της εργοθεραπείας μαθαίνουν τον κόσμο, ελέγχουν και επεκτείνουν τις γνώσεις τους, εκφράζουν τα συναισθήματα και αποκτούν ανεξαρτησία και λειτουργικότητα. Η Εργοθεραπεία αποτελεί την επιστήμη υγείας που βασίζεται στην πεποίθηση ότι τα έργα είναι σκόπιμες δραστηριότητες που έχουν επιλεγεί για τη θεραπευτική τους αξία. Η εργοθεραπεύτριά μας Ελπίδα Γεωργάκη στα πλαίσια της ημέρας μίλησε με τους μαθητές μας με λόγια και έργα και μέσα από ένα υπέροχο κολάζ διαφορετικών υφών εξάσκησαν για άλλη μια φορά τη λεπτή κινητικότητα, τον οπτικοκινητικό συντονισμό και έτσι τονώθηκε το αίσθημα της ικανοποίησης της συμμετοχής και της συνεργασίας μέσα από μία δραστηριότητα πολλαπλών βημάτων! Πόσο σημαντικό για τους μαθητές μας!