Μαρ

Σχέδιο δράσης “Ανακύκλωση στη γειτονιά”

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Ανακύκλωση στη γειτονιά”, τη Δευτέρα 3 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη με ομάδα μαθητών στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Kpe Makrinitsas.

Θερμή υποδοχή για άλλη μια φορά από τη συνάδελφο υπεύθυνη του ΚΠΕ Μακρινίτσας κ. Ματούλα Μακέλη!!!

Ενημερωθήκαμε για το πρόγραμμα “Αειφορία διαχείριση του νερού – Κρήνες της Μακρινίτσας” ρωτήσαμε και μάθαμε. Αν και ο καιρός αρχικά δεν ήταν με το μέρος μας, δεν το βάλαμε κάτω και περιηγηθήκαμε στις κρήνες της Μακρινίτσας όπου οι μαθητές μας κατανόησαν την σπουδαιότητα και αναγκαιότητα του νερού και απόλαυσαν το φυσικό τοπίο του χωριού. Επισκεφτήκαμε οικοτουριστικά καταλύματα της περιοχής ενώ μέσα από βιωματικές δράσεις ανακυκλώσαμε υλικά!!! Αποχαιρετήσαμε την κ. Μακέλη ανταλλάσσοντας δώρα και υποσχεθήκαμε πώς και πάλι θα επιστρέψουμε γιατί αγαπούμε τη Μακρινίτσα και τα προγράμματα του ΚΠΕ Μακρινίτσας είναι πάντα ουσιαστικά και εξαιρετικά οργανωμένα!!!

Όλη η ομάδα ενθουσιασμένη επέστρεψε στο σχολείο… και φυσικά για άλλη μια φορά μας έκαναν να ζηλέψουμε πολύ!!!