Δεκ
2022

Στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας για μία σειρά ταινιών στα πλαίσια συνεργασίας του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς, με το 5ο Παιδικό & Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου!

Posted By :
Comments : 0

Ομάδα μαθητών του προγράμματος κοινωνικής ένταξης με τη συνοδεία των Αντώνη Εληά, Ματίνας Κατραμάδα & Ελένης Καλλία την Τετάρτη 7/12/2022 παρακολούθησε στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας, μία σειρά ταινιών στα πλαίσια συνεργασίας του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς, με το 5ο Παιδικό & Εφηβικό Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου. Οι μαθητές, είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν τις τεχνικές κινηματογράφησης και να εμβαθύνουν στους τρόπους αφήγησης. Σκοπός της επίσκεψης, ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν την δύναμη της έβδομης τέχνης και την κινηματογραφική παιδεία που προσφέρει. Η παρακολούθηση ποιοτικών ταινιών, έχει εκπαιδευτική διάσταση, δίνοντας στα παιδιά μια μεγάλη ποικιλία ερεθισμάτων, θεμάτων και ιστοριών, οι οποίες δίνουν απαντήσεις στις ερωτήσεις τους για τον κόσμο, και το νόημα της ζωής. Η όλη διαδικασία έχει και αισθητική διάσταση, απαιτεί τη συμμετοχή όλων των αισθήσεων και έτσι καλλιεργείται η αντίληψη τους. Συνδέεται με την απόλαυση, τη διασκέδαση την πραγματικότητα και τη φαντασία. Με αυτόν τον τρόπο, εκφράζονται διάφορα αισθήματα και συναισθήματα, ειδικά όταν τα παιδιά «μπουν» στην ιστορία. Επίσης, καλλιεργούνται ευαισθησίες, αναπτερώνονται φαντασίες, αναζητήσεις και έτσι δημιουργούνται συνειδήσεις, στην ανθρώπινη σκέψη.

Οι ταινίες τροφή για πολλή συζήτηση στο σχολείο μας!!!