Μαρ
2024

Επίσκεψη στον Εκθεσιακό Χώρο-Κέντρου Πολιτισμού “Ρήγας Βελεστινλής” στο Βελεστίνο!

Posted By :
Comments : 0

Η λειτουργία του Εκθεσιακού Χώρου-Κέντρου Πολιτισμού “Ρήγας Βελεστινλής” στο Βελεστίνο αποτελεί ένα εξαιρετικό στολίδι στο Δήμου Ρήγα Φεραίου, τόσο από άποψη αρχιτεκτονικής, όσο και ως εστία μνήμης, περηφάνιας και συγκίνησης για όλα τα εκθέματα που διαθέτει. Οι μαθητές του προγράμματος κοινωνικής ένταξης, ξεναγήθηκαν στον χώρο την Τετάρτη 27/3/2024, από την κ. Κωνσταντια Καναλιωτη, την οποία ευχαριστούμε θερμά. Μας εξιστόρησε γεγονότα ταξιδεύοντας μας μέσα στον χρόνο, μέσα από τα πολύτιμα εκθέματα, επίκαιρα στην μνήμη μας χρονικά, μιας και την ανακαλέσαμε πρόσφατα, εξυμνώντας τους ήρωες του 1821 και τιμώντας τους, λίγες ημέρες πριν με την αφορμή της σχολικής γιορτής, για την εθνική μας επέτειο. Η τιμή όμως ήταν περίσσια για τον συγκεκριμένο ήρωα. Αυτού που ο τόπος γέννησης του είναι το Βελεστίνο. Του Ρήγα Βελεστινλή-Φεραίου. Του συγγραφέα, του πολιτικού, του στοχαστή του λόγιου, του επαναστάτη, του παιδαγωγού, του εθνομάρτυρα. Αντικρίσαμε το γνήσιο αντίγραφο της περίφημης Χάρτας του Ρήγα, μας ανέλυσε το γεωγραφικό παράθυρο της απεικόνισης, σιγοτραγουδήσαμε τον Θούριο, και συζητήσαμε για τις πολύτιμες ιδέες της ειρήνης και της ελευθερίας. Πιστός στο καθήκον για τα ιδανικά της ελευθερίας και των «Δικαίων του Ανθρώπου», ο Ρήγας Βελεστινλής αποτέλεσε τον στόχο της επίσκεψης μας προκειμένου οι μαθητές να αντιληφθούν πόσο η παιδεία και η μόρφωση βοηθούν στην εκπλήρωση των στόχων και των οραμάτων. Επίσης το ανυψωμένο ηθικό, σ’ αυτό το οποίο ο Ρήγας Φεραίος έδωσε προτεραιότητα. Στην ψυχική προετοιμασία των σκλαβωμένων ως εμπνευστής και καθοδηγητής αλλά και στην συνείδηση για το πόσο μας βοηθάει να αγωνιζόμαστε για αυτό που ονειρευόμαστε. Επισκεφτήκαμε τον ανδριάντα του ήρωα, τον χώρο όπου βρισκόταν η οικία του και την Υπέρεια Κρήνη των αρχαίων Φερών. Ενημερωθήκαμε και νιώσαμε συναισθηματικά το πέρασμα του χρόνου και των γεγονότων. Ευχαριστούμε επίσης θερμά τους συναδέλφους μας Γιώργο Παπατόλια και Ανδριανή Μητροπούλου για την ξενάγηση και την υπέροχη φιλοξενία που μας προσέφεραν, με πολλή αγάπη.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος Αντώνης Εληάς, Μαρούλα Τασολάμπρου και Ματίνα Κατραμάδα.

Κατραμάδα.