Δεκ

3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Posted By :
Comments : 0

Συνυπάρχουμε… συναυλιζόμαστε αρμονικά… κοιταζόμαστε… χαμογελούμε και άλλοτε ενοχλούμαστε… μα ήρθε η ώρα να γνωριστούμε ουσιαστικά… Αφορμή για αυτή την ουσιαστική αρχή η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Δράσεις… βίντεο… και όμορφες συζητήσεις με τους μαθητές του συστεγαζόμενου 4ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας έδωσαν πραγματικό νόημα στην ημέρα… Εστιάσαμε την προσοχή στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία. Στοχεύσαμε στην προώθηση της κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και στην κινητοποίηση υποστήριξης της αξιοπρέπειας και της ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Προσπαθήσαμε να γίνει κατανοητό ότι το κέρδος από την ένταξη των ατόμων με αναπηρία σε κάθε πτυχή της ζωής είναι συνολικό και μας αφορά όλους. Ήταν μία γεμάτη ημέρα που όλοι βγήκαμε κερδισμένοι… Στοχεύουμε σε πολλές ουσιαστικές δράσεις για ένα μέλλον καλύτερο… για ένα μέλλον με λιγότερα στερεότυπα και προκαταλήψεις και μεγαλύτερο σεβασμό στην μαθητική ετερογένεια… Παλεύουμε για το αυτονόητο δικαίωμα των μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση.

Ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξη των δράσεων μας το Σωματείο Κινητικά Αναπήρων Ν. Μαγνησίας <<ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ>> και το Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία Όρασης Ν. Μαγνησίας Μάγνητες Τυφλοί.

Ευχαριστούμε και τους εκπαιδευτικούς μας που σχεδίασαν και συντόνισαν τις δράσεις με μεράκι θετική διάθεση και απόλυτη ασφάλεια.