Νοέ
2020

Αριστουργήματα που δημιουργούνται στο εργαστήριο ψηφιδογραφίας – αγγειοπλαστικής!!

Posted By :
Comments : 0
Μικρά θαυματουργά χέρια φτιάχνουν αριστουργήματα στο εργαστήριο ψηφιδογραφίας – αγγειοπλαστικής καθημερινά! Έργα ξεχωριστά… μοναδικά… αγαπημένα!!! Και είναι μόνο η αρχή… Κάθε χρόνο μας εκπλήσσουν ολοένα και περισσότερο!!! Σκοπός του εργαστηρίου η ενίσχυση της αισθητηριακής ανάπτυξης, των κινητικών δεξιοτήτων, της αυτοπεποίθησης, της συναισθηματικής έκφρασης, της πειθαρχίας και του αισθήματος υπερηφάνειας και ικανοποίησης για τους μαθητές.
Στο εργαστήριο Ψηφιδογραφίας – Αγγειοπλαστικής οι μαθητές εργάζονται με τον πηλό, δημιουργώντας χειροποίητα κεραμικά έργα. Οι διάφορες κατασκευαστικές μέθοδοι πηλοπλαστικής χρησιμοποιούν διαφορετικά ήδη πηλού και εργαλεία πλασίματος, με τα οποία κατασκευάζονται διαφορετικά αντικείμενα (αφηρημένο γλυπτό, ρεαλιστική φιγούρα, χρηστικά αντικείμενα). Οι μαθητές μαθαίνουν πώς να επιλέγουν τον σωστό πηλό, ανάλογα με το επιθυμητό προς κατασκευή αντικείμενο, να χρησιμοποιούν τον επιτραπέζιο τροχό ή καλούπια, να μετατρέπουν τον πηλό σε μοναδικά αντικείμενα να τον διακοσμούν, να τον ψήνουν στο καμίνι, να τον βάφουν και να περνούν υάλωμα! (21/10/2020)