Μάι

Aνθοκομικός Συνεταιρισμός Ατόμων με Αναπηρία “Ηλιοτρόπια”

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 02/05/2018 οι μαθητές των προγραμμάτων κοινωνικής ένταξης και επαγγελματικού προσανατολισμού επισκέφτηκαν τον ανθοκομικό συνεταιρισμό ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) Ηλιοτροπια ΣΥΝ .Π.Ε ΒΟΛΟΣ. Γνώριμος χώρος… ιδιαίτερη χαρά… Αγαπημένοι φίλοι που έχουμε τόσα να πούμε και να κάνουμε… Πάντα πρόθυμοι και φιλόξενοι!!!
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με τα μέλη του συνεταιρισμού και να ενημερωθούν από τους ίδιους για τη δουλειά που κάνουν, Φυσικά να φυτέψουν όλοι μαζί αρωματικά φυτά να ενημερωθούν για τις ιδιότητες τους και φυσικά να επισκεφτούν τον χώρο όπου τα καλλιεργούν. Χειροτεχνίες όλοι μαζί και ένα όμορφο υπέροχο στεφάνι που ήρθε στο σχολείο μας… Φυσικά δεν παραλείψαμε να δούμε τις όμορφες χήνες αλλά και τα νεόφερτα υπέροχα γατάκια τη Μόλυ και τη Γκρίσλη που έχουν γίνει μέλη του Συνεταιρισμού!!!
Το τηλεσκόπιο που έχει εγκατασταθεί στον Συνεταιρισμό μας ενθουσίασε… Μέσα από ειδικό φίλτρο είδαμε τον ήλιο και ενθουσιαστήκαμε!!!
Και όπως πάντα οι δικές μας συνυπάρξεις έχουν μουσική και χορό κάτω από τη σκιά των δέντρων! Ανανεώσαμε το ραντεβού μας… για την επόμενη χρονιά!!!
Ενθουσιασμένοι όπως πάντα γυρίσαμε όλοι στο σχολείο και φυσικά όχι με άδεια χέρια!!!
Και πάλι για πολλοστή φορά………. σας ευχαριστούμε θερμά ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΑΪΛΑΣ και Stergios Mpailas… για τη μετακίνηση… Αυτό που εσείς θεωρείτε απλό και ανώδυνο… για εμάς είναι σημαντικό και ΣΠΟΥΔΑΙΟ!!! Ανεκτίμητη βοήθεια!!!