Μάι

Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου

Posted By :
Comments : 0

Την Δευτέρα 7/05/2019 ομάδα μαθητών μας επισκέφτηκαν το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Από τη σπηλιά στο χωριό: μια μέρα με τους νεολιθικούς ανθρώπους». Οι μαθητές μας μέσα από ένα άρτιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορες πτυχές της ζωής των ανθρώπων της νεολιθικής εποχής,άγγιξαν αντίγραφα των εκθεμάτων του Μουσείου, όπως αντικείμενα και σκεύη καθημερινής χρήσης, όπλα, κοσμήματα, σφραγίδες τα οποία στη συνέχεια πειραματίστηκαν να κατασκευάσουν με πηλό. Τέλος περιηγήθηκαν στις αίθουσες του Μουσείου, προσπαθώντας να τα εντοπίσουν και να τα παρουσιάσουν με το δικό τους τρόπο. Ευχαριστούμε πολύ την κ. Ευμορφία Τσιαμάγκα που συντόνισε το πρόγραμμα και το προσωπικό του Μουσείου για τη φιλοξενία τους.