Φεβ
2022

Συμμετοχή στη διαδικτυακή ενημέρωση της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στις 8/02/22, για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Posted By :
Comments : 0

Ομάδα μαθητών του σχολείου, με τη βοήθεια της καθηγήτριας πληροφορικής Νάρη Ελένης, συμμετείχε στη διαδικτυακή ενημέρωση της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στις 8/02/22, για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες, τις παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, τον εθισμό στο διαδίκτυο αλλά και το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Σε ένα δεύτερο επίπεδο η ομάδα μαθητών συζήτησε τους προβληματισμούς της με την καθηγήτρια πληροφορικής Νάρη Ελένης και την ψυχολόγο του σχολείου μας Καλία Ελένης.

Σε μια προσπάθεια προστασίας της προσωπικής ζωής, της μάθησης, του παιχνιδιού, των ηλεκτρονικών μας δεδομένων και στα πλαίσια μιας ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο βάζουμε όλοι μας όρια στη χρήση του διαδικτύου από τα παιδιά μας και επενδύουμε σε ένα ασφαλές μέλλον για τα παιδιά µας.