Φεβ

Αστικό ΚΤΕΛ – Free Mobility

Posted By :
Comments : 0

Tην Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές του προγράμματος κοινωνικής ένταξης ακολούθησαν τη δράση της ομάδας FREEMOBILITY. Επιβιβάστηκαν στο Αστικό ΚΤΕΛ Βόλου και έφτασαν στην αφετηρία. Ο Πρόεδρος του Αστικού ΚΤΕΛ Βόλου κ. Γιόλας τους καλωσόρισε και τους μίλησε. Η δράση αφορούσε την καταγραφή εμποδίων που συναντάει το Αστικό λεωφορείο στις στάσεις όταν πρέπει να ανοίξει την ράμπα για τα άτομα με κινητική αναπηρία. Οι μαθητές περιηγήθηκαν με το λεωφορείο του αστικού ΚΤΕΛ Βόλου στο κέντρο της πόλης ακολουθώντας την πορεία της γραμμής 2.  Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών κατέγραψαν τα εμπόδια στις στάσεις που δημιουργούν δυσκολίες στην επιβίβαση και αποβίβαση. Ήταν μια ιδιαίτερη και ενδιαφέρουσα εμπειρία και τα συμπεράσματα σημαντικά. Ευχαριστούμε το Αστικό ΚΤΕΛ Βόλου και τον κ. Γιόλα προσωπικά που είναι πάντα δίπλα μας.