Απρ

Kαθαρίσαμε τον χώρο μπροστά από το σχολείο μας!!!

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης “Διδάσκοντας τον εθελοντισμό” και του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων “Παρέα για την Αλλαγή: Συμμετοχή σε Εθελοντικά Προγράμματα” ομάδα μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Βόλου με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών Τίλντα Αβδελά, Σταυρούλα Γιαννουσά, Βάσω Ζαρκάδα & Μαρία Σχοινά πήραν την πρωτοβουλία να καθαρίσουν τον χώρο μπροστά από το σχολείο μας.

Σε μια συμβολική προσπάθεια, οι μικροί εθελοντές και οι εκπαιδευτικοί τους , γεμάτοι θετική ενέργεια, μέσω της δράσης αυτής αναδεικνύουνε την περιβαλλοντική τους ευαισθησία και τη σταθερή δέσμευσή τους για την προστασία του περιβάλλοντος.

Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι γι’ αυτό και θα συνεχίσουμε και το επόμενο χρονικό διάστημα με ακόμη περισσότερες εθελοντικές δράσεις. Ευχαριστούμε για τη βοήθεια και συμμετοχή τις εκπαιδευτικούς Τασολάμπρου Μαρούλα και Κατραμάδα Ματίνα.

Είναι γεγονός ότι ο περιβάλλοντας χώρος του σχολείου μας αφορά όλους και προσπαθούμε να τον φροντίζουμε όσο μπορούμε περισσότερο. Το εργαστήριο Γεωπονίας του σχολείου μας πέρα από τη διαρκή φροντίδα και φύτευση δέντρων και φυτών, φροντίζουν για την καθαριότητα του χώρου μπροστά στο σχολείο μας σε διαρκή βάση. Αυτό που μένει είναι να αποκτήσουμε συνείδηση ως πολίτες… γιατί ό,τι αντικρίσαμε χθες μετά το κόψιμο των χόρτων, είναι καθημερινή εικόνα που δεν μας τιμά ως πολίτες! Από την πλευρά μας θα συνεχίσουμε να μεταλαμπαδεύουμε με κάθε τρόπο στους μαθητές μας έννοιες όπως ενεργός συμμετοχή, φροντίδα και αγάπη στο περιβάλλον!

Μπράβο στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας για την εξαιρετική πρωτοβουλία για άλλη μια φορά!