Απρ
2021

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες Όπως ήδη έχετε ενημερωθεί με σημείωμα μας ή/και email αλλά και τηλεφωνικά από Δευτέρα 12/04/2021 ξεκινάει η διαδικασία των self test και για το προσωπικό και τους μαθητές των Ειδικών Σχολείων. Από το Υπουργείο υπάρχει ισχυρή σύσταση να το κάνουν και οι μαθητές των Ειδικών Σχολείων. Σας έχουμε στείλει αναλυτικές οδηγίες και πιστεύουμε πως το έχετε ήδη προμηθευτεί με το ΑΜΚΑ του μαθητή από το φαρμακείο.

Posted By :
Comments : 0

Θα το κάνετε σύμφωνα με τις οδηγίες κάθε Κυριακή και Τετάρτη απόγευμα. Από Δευτέρα 12/04/21 μπορείτε να προμηθευτείτε και το δεύτερο τεστ για να το κάνετε αυτήν την Τετάρτη. Το ίδιο θα επαναλαμβάνεται 2 φορές κάθε εβδομάδα όπως παραπάνω και σύμφωνα με την ενημέρωση που έχουμε και τα δύο τεστ θα τα παίρνετε από το φάρκακείο μία φορά την εβδομάδα. Αν έχουμε οτιδήποτε νεότερο θα επικοινωνήσουμε εκ νέου μαζί σας.

Η πλατφόρμα για την προμήθεια του τεστ από τα φαρμακεία έχει ανοίξει για όλους, ανεξάρτητα αν κάποιος μαθητής/τρια αυτήν την εποχή δεν παρακολουθεί κανονικά τα μαθήματα, οπότε και μπορείτε όλοι να το προμηθευτείτε με το ΑΜΚΑ του παιδιού σας.
Το αναλυτικό βίντεο με το τρόπο που θα κάνετε το τεστ μπορείτε να το δείτε εδώ
Όλες τις αναλυτικές οδηγίες μπορείτε να τις δείτε εδώ
Από τη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας μπορείτε να ενημερώνεστε για όλες τις λεπτομέρειες https://www.minedu.gov.gr/
να διαβάσετε απαντήσεις σε τυχόν ερωτήματά σας και να βρείτε την φόρμα που θα χρειαστεί να συμπληρώσετε https://edu.testing.gov.gr/#/
Σύμφωνα με τους γιατρούς τα self test που προμηθευόμαστε από τα φαρμακεία είναι διαφορετικά από τα rapid test. Τα self test είναι πιο απλά και πιο εύκολα να γίνουν στους μαθητές μας γιατί η δειγματοληψία γίνεται χαμηλά στη μύτη κι όχι βαθιά όπως τα rapid tests που κάνουν τα διαγνωστικά κέντρα ή/και ο ΕΟΔΥ. Οι οδηγίες που συνοδεύουν το τεστ σε συνδυασμό με το βίντεο που προτείνει το Υπουργείο νομίζω πως θα μας βοηθήσουν όλους.
Είμαστε πάντα στη διάθεσή σας στο τηλ. 24210 81961 (με εκτροπή στις ώρες μη λειτουργίας του σχολείου) για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορούμε να σας δώσουμε. Υπεύθυνη covid του σχολείου μας η σχολική νοσηλεύτρια κ. Βούλα Νάντζιου.