Ιαν

Εκστρατεία Ecomobility

Posted By :
Comments : 0

Για 13η συνεχόμενη χρονιά θα υλοποιηθεί και φέτος η Εκστρατεία ECOMOBILITY, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας συμμετοχής ομάδων Γυμνασίων από όλη τη χώρα. Παράλληλα, θα διεξαχθεί και φέτος για δεύτερη χρονιά η Εκστρατεία FREE MOBILITY με τη συμμετοχή ομάδων μαθητών από Ειδικά Σχολεία.

Στο πλαίσιο της εκστρατείας όλες οι ομάδες των μαθητών θα καταθέσουν προτάσεις για την Οικολογική και Ανεμπόδιστη Μετακίνηση, στη διάρκεια του διμήνου Φεβρουαρίου-Μαρτίου, σε ειδικές εκδηλώσεις που θα διοργανωθούν σε 35 πόλεις.

Η κοινωνική αδιαφορία και η έλλειψη αυτοσεβασμού μερίδας πολιτών, έχει προκαλέσει σοβαρό πρόβλημα εμποδισμού της ελεύθερης μετακίνησης, καταπατώντας την αρχή της ισότητας και των δικαιωμάτων των πεζών.

Η διοργάνωση της νέας περιόδου τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και του Υπουργείου Οικονομίας Ανάπτυξης και Τουρισμού. Επίσης συνεργάζονται το Υπουργείο Υγείας, η Περιφέρεια Αττικής και η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας.

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Βόλου συμμετέχει φέτος για πρώτη χρονιά στην εκστρατεία με ομάδα 8 μαθητών υπό την εποπτεία και καθοδήγηση 4 μελών του προσωπικού του σχολείου. Φιλοδοξούμε με τις προτάσεις μας να παρακινήσουμε τους τοπικούς φορείς να υλοποιήσουν αλλαγές που θα βοηθήσουν την ανεμπόδιστη μετακίνηση όλων μας στην πόλη του Βόλου.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι μαθητές:

Αλεξανδράκη Ευαγγελία

Γουλιούμης Ανδρέας

Μαλιάκης Παναγιώτης

Μαντζαφλάρας  Βασίλης

Μήτραινα Παρασκευή

Μιμίκου Φωτεινή

Μπούρας Παναγιώτης

Ρήγας Χρήστος

Με την καθοδήγηση και εποπτεία των:

Βασιλοπούλου Θεοδώρα-Ευαγγελία ? Φυσιοθεραπεύτρια

Σκρίμπα Ελευθερία – Κοινωνιολόγος