Φεβ

Πρόγραμμα «Διαπροσωπικές σχέσεις – Εγώ και οι άλλοι»

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια ανάπτυξης καλών διαπροσωπικών σχέσεων αρχικά σε επίπεδο τάξης και στη συνέχεια σε επίπεδο μεγαλύτερων ομάδων υλοποιείται στοχευμένο πρόγραμμα σε διαφορετικά τμήματα με την ψυχολόγο Ναυσικά Βρατσίνη και τις εκπαιδευτικούς Μαρία Τριανταφυλλοπούλου και Dimitra Chrysanthi.
Στόχοι του προγράμματος είναι:
? Να αναπτύξουν το αίσθημα του «ανήκειν» μέσα από τη συμμετοχή και τη συνεργασία στην ομάδα
? Να διερευνήσουν τα πλεονεκτήματα της συνεργασίας μέσα στην τάξη και να συνδεθούν περισσότερο μεταξύ τους οι μαθητές.
? Να ενισχυθεί η αυτοεικόνα και η αυτοεκτίμηση του κάθε μαθητή μέσα από την αναγνώριση και προβολή των ικανοτήτων και δεξιοτήτων τους. Αποδοχή και αναγνώριση της μοναδικότητάς τους.
? Η αναγνώριση και αποδοχή της διαφορετικότητας των άλλων.
? Να καλλιεργηθούν βασικές επικοινωνιακές δεξιότητες προσαρμοσμένες στις δυνατότητες του κάθε μαθητή.
? Να είναι σε θέση να ελέγξουν παρορμητικές συμπεριφορές.
? Η αναγνώριση και εφαρμογή αποδεκτών κοινωνικών κανόνων συμπεριφοράς.
? Η αναγνώριση και διαχείριση συναισθημάτων σε ποικίλες καταστάσεις που συναντούν στη σχολική ζωή και έξω από αυτή.