Νοέ

Εικαστική Έκθεση – Εκκλησιασμός

Posted By :
Comments : 0

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης οι δύο ομάδες μαθητών που συμμετέχουν είχαν την ευκαιρία να έρθουν και πάλι σε επαφή με τον κόσμο της τέχνης μέσα από την έκθεση “Into the storm gently” του αγαπημένου συναδέλφου του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ Ν. Ιωνίας Νίκου Ποδιά( Nikos Podias) που πραγματοποιείται στον χώρο τέχνης “δ” (Delta Art Gallery – δ. χώρος τέχνης) . Περιηγήθηκαν… ενημερώθηκαν… ρώτησαν… έμαθαν… περιεργάστηκαν… και έδειξαν εντυπωσιασμένοι και ενθουσιασμένοι από τα υλικά που ο καλλιτέχνης χρησιμοποίησε για τις δημιουργίες του. Γεμάτοι θαυμασμό μας τα περιέγραψαν όταν επέστρεψαν στο σχολείο!!!
Οι μαθητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία παράλληλα να πραγματοποιήσουν και πάλι “άσκηση αυτονομίας” μετακίνησης στην πόλη. Οι επαναλαμβανόμενες αυτές ασκήσεις αποδεικνύονται όλο και πιο σημαντικές καθώς παρέχουν τη δυνατότητα στους μαθητές μας να αποκτούν σταδιακά όλο και μεγαλύτερη αυτονομία στη χρήση μεταφορικών μέσων και ασφαλούς μετακίνησης στην πόλη.
Και βέβαια σήμερα Τετάρτη 21/11/2018 η ημέρα για τους μαθητές της ομάδας, ξεκίνησε με εκκλησιασμό στον Ι.Ν. του Αγ. Νεκταρίου με αφορμή τα “Εισόδια της Θεοτόκου”.