Μάι

Εκπαιδευτής σκύλων στο σχολείο μας

Posted By :
Comments : 0

“Την Παρασκευή 18/5/2018 στ0 πλαίσι0 του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “Οι φίλοι μας τα ζώα” μας επισκέφτηκε ο θετικός εκπαιδευτής σκύλων Argyris Lepidas μαζί με την γλυκύτατη Μάνα. Η Μάνα είναι ένας αδέσποτος σκύλος που πλέον έχει υιοθετηθεί από μια ευαισθητοποιημένη κοπέλα. Ο κ. Λεπίδας, έδειξε στους μαθητές του προγράμματος πώς πλησιάζουμε σωστά έναν σκύλο που δεν γνωρίζουμε, πώς περπατάμε κρατώντας έναν σκύλο από το λουρί και ποιες είναι οι βασικές εντολές που ο κηδεμόνας του σκύλου οφείλει να του μάθει. Ενημέρωσε τους μαθητές για τις ανάγκες ενός σκύλου συντροφιάς, αλλά και τις υποχρεώσεις του κηδεμόνα του. Τα παιδιά χάρηκαν με αυτή την ευκαιρία που είχαν να έρθουν σε επαφή με τη Μάνα και ακόμα και οι πιο επιφυλακτικοί αρχικά… μπόρεσαν να κάνουν ένα βήμα επαφής. Θεωρούμε πολύ σημαντικό οι μαθητές μας να διδάσκονται το σεβασμό προς άλλα πλάσματα μέσα από τη βιωματική μάθηση. Ευχαριστούμε τον κ. Λεπίδα που και φέτος υπήρξε αρωγός στην προσπάθειά μας”